Studia magisterskie (II stopnia)
kierunek: Chemia, specjalno¶æ: Analityka ¶rodowiskowa i ¿ywno¶ci
Studia in¿ynierskie (I stopnia)
kierunek: Chemia i analityka przemys³owa
Zapraszamy do wyboru studiów I stopnia na kierunku Chemia i analityka przemys³owa na Wydziale Chemicznym Politechniki Wroc³awskiej
Zapraszamy do wyboru studiów II stopnia na kierunku Chemia, specjalnosci Analityka ¶rodowiskowa i ¿ywno¶ci na Wydziale Chemicznym Politechniki Wroc³awskiej
Zmiany w warunkach ¿ycia i ¶rodowiska naturalnego cz³owieka zwi±zane z rozwojem nauki, techniki i technologii spowodowa³y olbrzymi wzrost znaczenia chemii analitycznej i analityki.
Chemia analityczna to nie tylko jedna z najwa¿niejszych i najbardziej dynamicznie rozwijaj±cych siê dzi¶ dziedzin chemii. Technologie nowych materia³ów, ochrona stanu ska¿enia ¶rodowiska naturalnego, badania ¿ywno¶ci, medycyna, a tak¿e takie dziedziny nauki jak archeologia czy kryminologia s± obecnie zwi±zane z mo¿liwo¶ciami pomiarowymi i rozwojem chemii analitycznej.
Wspó³czesna chemia analityczna jest dyscyplin± naukow± zajmuj±c± siê ustalaniem: sk³adu uk³adów materialnych (analiza jako¶ciowa i ilo¶ciowa substancji), struktury cz±steczek i cia³ sta³ych, przemian zachodz±cych w czasie i przestrzeni w obrêbie analizowanych materia³ów i cz±steczek, czy specjacji. Jako nauka interdyscyplinarna ma ona zastosowanie nie tylko w chemii, ale tak¿e w medycynie, ochronie ¶rodowiska, toksykologii, biologii, mikrobiologii, kryminalistyce, archeologii i wielu innych dziedzinach nauki i techniki. Przedmiotem badañ chemii analitycznej s± m.in.: ro¶liny, zwierzêta i cz³owiek, powietrze, woda i gleba, ¿ywno¶æ, leki, barwniki, kosmetyki, ¶rodki ochrony ro¶lin, nawozy, paliwa, w³ókna syntetyczne, masy plastyczne, metale i ich stopy, etc. Jednocze¶nie stale wzrasta nie tylko zakres przeprowadzanych badañ i kontroli, lecz tak¿e wymagania co do tre¶ci i jako¶ci informacji analitycznych. Dlatego te¿ stosowane s± ró¿norodne metody klasyczne (analiza wagowa i miareczkowa) oraz instrumentalne, w tym atomowa spektrometria absorpcyjna z atomizacj± w p³omieniu lub kuwecie grafitowej (FAAS, GFAAS), optyczna spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plazmie sprzê¿onej indukcyjnej (ICP-OES), spektrometria mas z jonizacj± w plazmie sprzê¿onej indukcyjnie (ICP-MS), fluorescencja rentgenowska (XRF), dyfrakcja rentgenowska (XRD), techniki chromatografii gazowej oraz cieczowej z ró¿nego rodzaju detektorami oraz techniki elektroanalityczne.
Program specjalno¶ci daje mo¿liwo¶æ poznania zaawansowanych instrumentalnych metod analitycznych: